CJSP244788802BY
Out Of Stock
DHL Shipping for single product purchasing(50FT/25FT).
Fedex shipping for single product purchasing(100FT).
*Features*:
*Specifications*:
  •  Product Type: Garden Hose
  •  Material: 201 Stainless Steel
  •  Color: Silver
  •  Length Options: 25FT/50FT/100FT
  •  7-Pattern Spray Nozzle: Flat, Center, Cone, Full, Mist, Jet, Shower
  •  5-Pattern Adjustable Nozzle: Water Volume Increases As It Rotates
  •  Outer Hose Diameter: 14mm
  •  Inner Hose Diameter: 9.5×11.5mm
  •  Hose Connector Diameter: 3/4 inch(25mm Outer, 20mm Inner)
  •  Package Size & Weight:
  •  *25FT: 29*19*8cm/11.42*7.48*3.15in; 1159g/2.56lbs
  •  *50FT: 30x22x11cm/11.81x8.66x4.33in; 2157g/4.76 lbs
  •  *100FT: 31*24*15cm/12.2*9.45*5.91in; 3729g/8.22lbs